Podsumowanie działalności GUTW — maj 2019

1. XI Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Seniorzy na start”

25 maja reprezentacja naszego Uniwersytetu wzięła udział w Olimpiadzie UTW w Łazach. Wraz z grupą z UTW Mysłowice wystąpiliśmy w części artystycznej Olimpiady. Potężna dawka emocji, radości i uśmiechu!

► Zobacz zdjęcia

2. Wiosenne spotkanie integracyjne

31 maja w auli CKZiU odbyło się nasze kolejne spotkanie integracyjne. Następne spotkanie już na jesień...

► Zobacz zdjęcia

Targi Pracy dla seniorów

Serdecznie zapraszamy osoby 60+ zainteresowane podjęciem pracy do udziału w Targach Pracy przygotowanych z myślą o emerytach, którzy wbrew stereotypom wciąż chcą pozostać aktywni zawodowo i społecznie.

Targi zostały przygotowane dla osób, które czują się na siłach i chętnie podjęłyby zatrudnienie poprawiając swoją sytuację materialną i dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym z innymi. Osoby starsze to zwykle osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, otwarte i zaangażowane.

Zachęcamy Państwa do udziału w Targach, które odbędą się w dniu 11.06.2019 r. w Chorzowie, przy ul. Wolności 3 (w siedzibie CUMY). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 12.00. Udział w Targach jest bezpłatny.

Zapisy na nowy rok akademicki

Informujemy, że trwają zapisy na I rok Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na kontynuację zajęć w roku akademickim 2019/20. Zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu — p. 36 (II piętro).

Wiosenne spotkanie integracyjne — dalsze informacje

Szanowni Państwo,
ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe Wiosenne Spotkanie Integracyjne, zaplanowane na 31 maja br. na godzinę 15.00 odbędzie się w auli CKZiU w Chorzowie. Zapisy przyjmowane będą do 30 maja. Wpisowe: 10 zł (płatne przy zapisie).
Zapraszamy!

Zakończenie roku akademickiego

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/19 odbędzie się 10 czerwca o godzinie 16.00 w auli szkolnej. Zapraszamy!

Wiosenne spotkanie integracyjne

Serdecznie zapraszamy na wiosenne spotkanie integracyjne, które odbędzie się 31 maja o godzinie 15.00. Szczegółowe informacje wkrótce!

Podsumowanie działalności GUTW — marzec/kwiecień 2019

1. Wykład „Good Morning Wietnam” — 26 marca (mgr Przemysław Fabjański)

Przemysław Fabjański jest Organizatorem Turystyki PTTK, Strażnikiem Ochrony Przyrody, członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi i National Geographic Society (USA). Od 1989 roku jest organizatorem górskiego Rajdu Słowaka, licznych wycieczek geograficznych i krajoznawczych, warsztatów terenowych i obozów naukowych w kraju i zagranicą. Od 1991 roku zajmuje się organizacją oraz jest liderem szkolnych wypraw geograficznych do Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i na Sri Lankę, do Indonezji, Malezji, Singapuru, Brunei, Mjanmy, Laosu, Kambodży, Tajlandii, Etiopii, a także wyjazdów absolwenckich na subkontynent indyjski, południowo–wschodniej Azji, Afryki, Europy i na Bliski Wschód. Prowadzi szeroką działalność edukacyjną i popularyzatorską: autorskie programy edukacyjne, liczne wykłady dla studentów i uczniów, odczyty, prelekcje, wystawy, artykuły prasowe, audycje radiowe i telewizyjne.

Podczas spotkania ze słuchaczami GUTW w niezwykle sugestywny, pełen najrozmaitszych przykładów, okraszony niesamowitym poczuciem humoru sposób pokazał nam Wietnam widziany swoimi oczami. Z przyjemnością słuchalibyśmy takich historii jeszcze długo...

► Zobacz zdjęcia

2. Wykład „Marsz po zdrowie — kijki w dłoń” — 16 kwietnia (dr Agnieszka Storch-Uczciwek)

Kolejna odsłona spotkań z Panią Dr Agnieszką Storch-Uczciwek to wykład na temat nordic walking, który odbył się 16 kwietnia.

W skrócie, nordic walking jest to bardziej rozbudowane chodzenie, gdzie do odpychania się używane są również ręce. W nordicu ruchy ramion, stóp, bioder i całego ciała są podobne do tych, które wykorzystujemy podczas energicznego spaceru. W nordic walking przeciwległe i naprzemienne ruchy rąk i nóg, którymi rytmicznie wymachuje się do przodu i do tyłu, są takie same jak podczas normalnego chodzenia, ale są tu zdecydowanie bardziej intensywne. Bardzo istotne jest, aby od samego początku marszu starać się nauczyć poprawnego rytmu i wymachu podczas wykonywania ruchów nordicowych, pozwoli to zapewnić najlepsze efekty treningowe.

Sport ten można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy umiejętności — zarówno po plaży, w lesie, parku czy górach przez cały rok. Dostępność dla każdego, łatwość nauki i niedrogi sprzęt to zalety tego sportu. Statystyki podają, że jest on uprawiany przez około 8 mln ludzi na świecie. Zatem, jeżeli szukamy dobrej zabawy, chcemy wzmocnić nasz układ krążenia, mięśniowy i kostny, zaopatrzmy się w odpowiedni (wygodny) strój i obuwie, bierzmy kijki w dłoń i ruszajmy po zdrowie.

► Zobacz zdjęcia

3. Turniej Brydżowy Uniwersytetów Trzeciego Wieku — 27 kwietnia

27 kwietnia odbył się Turniej Brydżowy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którego byliśmy organizatorem. Blisko 50 uczestników, przemiła atmosfera, ogromne skupienie, sznita z tustym i radość zwycięzców — tak w kilku słowach można opisać zmagania brydżystów.

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć zawodników z UTW w UŚ w Katowicach, UTW w Łazach, UTW w Gliwicach, UTW w Tychach, UTW w Cieszynie, UTW w Wodzisławiu Śląskim oraz UTW w Chorzowie.

Zwycięskie pary to:

  • I miejsce: Jan Kurjanowich i Ireneusz Hebdowski — UTW Wodzisław Śląski
  • II miejsce: Aleksander Szymczyk i Kazimierz Śnitek — UTW Gliwice
  • III miejsce: Zbigniew Arański i Marek Małota — UTW Tychy

Statuetkę dla najlepszej drużyny otrzymał UTW Gliwice.

Gratulujemy!

► Zobacz zdjęcia

4. Wykład „Smutek czy depresja? Jak sobie radzić?” — 30 kwietnia (dr Sonia Kędziora)

A jeśli to, co wydaje się nam depresją, w istocie jest smutkiem? Jak rozróżnić te dwa stany? Gdzie leży granica między normą a patologią psychiczną? We współczesnej kulturze istnieje tendencja do medykalizacji i chcemy leczyć się nawet ze smutku. Często jednak sięganie po pomoc psychologiczną lub psychiatryczną nie jest zasadne. O tym, dlaczego tak ważne jest to, by umieć rozróżnić smutek i depresję, opowiedziała nam dr Sonia Kędziora podczas swojego wykładu, który odbył się 30 kwietnia.

► Zobacz zdjęcia