Spotkanie z cyklu „Z winylem w tle”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Z winylem w tle”, które poświęcone będzie tym razem magnetycznej twórczości grupy The Doors. Spotkanie „W rockowym teatrze i świecie poezji The Doors” poprowadzą dr Jacek Kurek oraz Piotr Zając.

Miejsce spotkania: MBP w Chorzowie, Filia nr 19, ul. Kilińskiego 2
Data i godzina: 24.01.2024 r., godz. 17.00

Odwołane zajęcia

Informujemy, że w dniu 11.01.2024 r. (czwartek) odwołane są zajęcia komputerowe dla poczatkujących (KP) i średnio zaawansowanych (KS2), a także kółko fotograficzne (KF).

Zmiana terminu wykładu

Informujemy, że wykład prof. Wacława Golonki pt. „Kompozytorzy śląscy — sylwetki najważniejszych twórców muzyki klasycznej”, pierwotnie przewidziany na 12.12.2023, zostanie wygłoszony 28 listopada 2023 roku.

Kółko fotograficzne — odwołane zajęcia

Informujemy, że z powodu niedyspozycji zdrowotnej prowadzącego zajęcia Kółka fotograficznego w dniu 16.11.2023 r. nie odbędą się. Zapraszamy na kolejne spotkanie wg harmonogramu — 30 listopada.

Warsztaty plastyczne — Malujemy kartki świąteczne

Słuchaczy Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chorzowie zapraszamy na warsztaty plastyczne „Malujemy kartki świąteczne, warsztaty z akwareli”, które odbędą się 12 grudnia 2023 o godz. 16.00 w sali nr 52.

Prowadząca: Jolanta Drosdzol, członkini Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok 12. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w Sekretariacie GUTW (p. 36).

Aktywny Senior, nauka pływania — odwołane zajęcia

  • Z powodu choroby prowadzącego w dniach 17, 19 i 24 października 2023 r. nie odbędą się zajęcia „Aktywny Senior”.
  • W związku z problemami zgłoszonymi przez Zespół Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie zajęcia nauki pływania są zawieszone do odwołania. Dalsze informacje dotyczące rozpoczęcia tych zajęć proszę śledzić na naszej stronie.

Inauguracja roku akademickiego 2023/24

Słuchacze Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali rok akademicki 2023/2024. Uroczystość odbyła się 28 września 2023 r. w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Gośćmi honorowymi byli prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, radna Barbara Tabin oraz były wiceprezydent Chorzowa Joachim Otte.

Inaugurację uświetnił wykład dr. Grzegorza Odoja pt. Magia „Trójkąta Trzech Cesarzy” w Mysłowicach oraz występ artystyczny.

Zobacz zdjęcia

Zapisy na nowy rok akademicki zakończone

Zapisy na I rok Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na kontynuację zajęć w roku akademickim 2023/24 zostały zakończone.

Spotkanie z prof. Bogdanem Musiałem

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu ze znanym historykiem polskim i niemieckim, prof. Bogdanem Musiałem. Odbędzie się ono 9 lutego 2023 (czwartek) o godz. 17.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 38).

Spotkanie rozpocznie prelekcja prof. Bogdana Musiała pt. „Jak górnicy obalili komunę. Wpływ przemysłu wydobywczego na upadek PRL w świetle dokumentów sowieckich”. Badacz dotarł do dokumentów sowieckich, które ukazują znaczenie protestów w kopalniach w latach 80. XX wieku w drodze ku wolnej Polsce. Mottem do spotkania będzie zdanie Michaiła Gorbaczowa, na które trafił prof. Musiał, że to górnicy z ZSRR oraz polscy górnicy mieli wpływ na rozpad ówczesnego systemu w tych krajach.

Prof. Bogdan Musiał jest historykiem polskim i niemieckim, zajmuje się głównie badaniem dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, szczególnie w czasie II wojny światowej i w latach międzywojennych. Pracował m.in. w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, Biurze Edukacji Publicznej IPN, był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie kierował katedrą Studiów nad Europą Środkową i Wschodnią. Zasiadał w Radzie przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był też (2021–2022) dyrektorem Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Wcześniej, na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku, pracował jako górnik w kopalniach węgla kamiennego „Wieczorek” oraz „Wujek” w Katowicach. W 1985 zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie uzyskał azyl polityczny.

Noworoczny Bal Maskowy

Zapraszamy na Noworoczny Bal Maskowy, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 15:00 w auli CKZiU. Wpisowe (20 zł) i zapisy u kierownika GUTW przyjmowane będą do 6 lutego 2023.

Inauguracja nowego roku akademickiego

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/23 odbędzie się 29 września br. o godzinie 16:00 w auli CKZiU. Wykład inauguracyjny pt. „Dialogi mistrzów” wygłosi dr Jacek Kurek. Serdecznie zapraszamy!

Nowe zajęcia! Koło teatralne zaprasza

Ruszają nowe zajęcia — koło teatralne „Elementarne zadania aktorskie”. Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godzinach 15:30—17:00. Zajęcia poprowadzi aktor i wokalista Teatru Rozrywki w Chorzowie — Sławomir Banaś. Zapraszamy do zapisów — obowiązuje ograniczona liczba miejsc.

Jesteśmy na Facebooku

Zapraszamy do polubienia profilu GUTW na Facebooku! Zamieszczane tutaj będą aktualne informacje na temat działalności GUTW.