Cykl spotkań pt. „Odkrywamy Śląskie”

Spotkania z turystyką — „Odkrywamy Śląskie”, na których odkrywać będziemy miejsca, zabytki i obiekty znane i popularne, jak również te, które lata świetności już dawno mają za sobą, to nowa propozycja zajęć dla słuchaczy GUTW.

„Odkrywamy Śląskie” to cykl spotkań, podczas których poznamy również niezwykłe obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, będące świadectwem bogatej historii i dziedzictwa Śląska.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 23 marca o godzinie 12:00 w sali nr 32.

Zapraszam
Michał Seget
Kierownik GUTW

Zobacz plakat

Wykład pt. „Świat kobiety w Indiach — blaski i cienie”

„Każdy z nas ma swoje wyobrażenie Indii. Ten niezwykły kraj wymyka się wszelkim prostym definicjom, jest tak bogaty we wszelkie obrazy. Niektórzy zakochują się w Indiach, inni chcą o nich jak najszybciej zapomnieć. Indie są tak niepowtarzalne i wyjątkowe, że nie można przejść obok nich obojętnie.”

Tym razem pan Włodzimierz przedstawił nam obraz świata kobiet w Indiach — jego blaski i liczne cienie. Ten inspirujący wykład odbył się 6 marca 2018 r.

Współcześnie sytuacja kobiet w Indiach jest w dużej mierze wynikiem napięcia spowodowanego ścieraniem się tradycji i nowoczesności. W jakimś sensie bollywoodzkie produkcje odzwierciedlają ten stan rzeczy. Z jednej strony oglądamy bohaterki w europejskich strojach, pewne siebie i wykształcone. Z drugiej strony emancypacja wydaje się powierzchowna. Nawet najbardziej „nowoczesna” Hinduska bez względu na wszystko wierna jest rodzimym wartościom — najważniejszy okazuje się zawsze mąż i rodzina. To ukłon w stronę tradycji, który odpowiada oczekiwaniom większości.

Zobacz zdjęcia

Basen znowu na placu Powstańców Śląskich

Informujemy, że od 9 marca br. zajęcia na basenie będą się ponownie odbywać na basenie na placu Powstańców Śląskich. Informacje dotyczące godzin i list można uzyskać w sekretariacie.

Wykład o sektach

Na wykładzie poświęconym mitom i prawdom o sektach, który odbył się 20 lutego, pan Dariusz Pietrek przedstawił podstawowe informacje dotyczące powstawania, rodzajów i sposobów działania sekt. Liczne przykłady pozwoliły na szybkie i proste zrozumienie tematu.

Zobacz zdjęcia

Warsztaty — kontynuacja wykładu o stopach

12 lutego odbyły się warsztaty będące kontynuacją wykładu "Stopy — lustro zdrowia i stylu życia". Podczas warsztatów poznaliśmy proste ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, relaksacyjne. Kolejne warsztaty już 26 lutego.

Zobacz zdjęcia