Pomagamy!

Szanowni Państwo, w związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Bożego Narodzenia zachęcamy do wzięcia udziału w dwóch akcjach pomocy.

Szlachetna Paczka

W tym roku pomagamy Panu Zbigniewowi. Pan Zbigniew (57 lat) to jeden z wielu byłych górników, któremu po zamknięciu kopalni zawalił się cały świat. Dokładnie 7 lat temu Pan Zbigniew prowadził zwyczajne szczęśliwe życie. Pracował w kopalni, dzięki czemu posiadał stałe i pewne źródło utrzymania. W domu miał kochającą żonę i córkę. Piękne życie, zaczęło powoli zamieniać się w smutną rzeczywistość... Zobacz załącznik

Akcja pomocy dla naszych rodaków na Kresach

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Bytom organizuje akcję pomocy dla naszych rodaków na Kresach. W zasięgu działań Towarzystwa jest UTW we Lwowie, który zrzesza Polaków w podeszłym wieku.

Co jest potrzebne? Żywność, środki czystości, słodycze, artykuły gospodarstwa domowego, świąteczne gadżety, konserwy. Prosimy również o dołączenie do darów opłatka i życzeń świątecznych!

Ważne: Wszystkie dary zbierane będą do dnia 7 grudnia 2018 r. w bibliotece CKZiU oraz w pokoju nr 37.

Dziękujemy!

„Rekord dla Niepodległej”

9 listopada 2018 r., punktualnie o godzinie 11.11, społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczestniczyła w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Celem akcji było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. W naszej szkole „Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewało łącznie 168 uczniów i nauczycieli. W akcji wzięło też udział 9 słuchaczek naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

► Zobacz zdjęcia

► Zobacz film

Wykład pt. „Alaska”

6 listopada 2018 r. wysłuchaliśmy niezwykle interesującego wykładu wygłoszonego przez dr. Sebastiana Bielaka. Mieliśmy przyjemność wybrać się drogą wspomnień na daleką Alaskę...

„The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę”

„Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu.

Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzić obydwa aspekty. Choć wyprawa nie miała charakteru modnych obecnie eskapad ekstremalnych, ale była zaplanowaną i przemyślaną „ekspedycją” przyrodniczo-geograficzną, to jednak w czasie tych kilkunastu tygodni spędzonych na Alasce miałem okazję przeżyć wiele przygód.

Brałem udział w raftingu na rzece Kenai, przepłynąłem łodzią lub kajakiem blisko 900 km wzdłuż biegu Jukonu, który jest największą rzeką Alaski; obserwowałem drapieżne ptaki, łowiłem ryby w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, wędrowałem samotnie po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, przeżyłem rzeczne tsunami i otarłem się o pożar tajgi.

W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m.in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej oraz tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po swoich przodkach.

Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m.in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się rekordowe łososie czawycze oraz w miejscu, gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej. Słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi.

Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Pokłosiem wyprawy są dwie książki, z których pierwsza już się ukazała – jest to album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany Parki narodowe i rezerwaty Alaski”.

► Zobacz zdjęcia

Październik 2018 w GUTW — podsumowanie

Za nami pierwszy miesiąc roku akademickiego 2018/19. Miesiąc obfitujący w spotkania, wydarzenia i uroczystości. Działo się sporo — zobaczcie sami:

Inauguracja roku akademickiego

1 października słuchacze, absolwenci i zaproszeni goście uroczyście rozpoczęli rok akademicki 2018/19. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, na czele z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą, zastępcą prezydenta miasta ds. społecznych Wiesławem Ciężkowskim, byłym wiceprezydentem miasta Joachimem Otte, członkami Rady Programowej GUTW — doc. dr Sonią Kędziorą, dr. hab. Wacławem Golonką oraz dr. Grzegorzem Odojem.

Podczas inauguracji dr Grzegorz Odoj wygłosił wykład pt. „Co to znaczy być Ślązakiem, czyli meandry śląskiej tożsamości”. W części artystycznej zobaczyliśmy występ w wykonaniu Szkolnego Teatru „Siódmy Kałamarz” z CKZiU w Chorzowie, pt. „Czarny Rodryg — postrach Paryża!”.

► Zobacz zdjęcia

Spotkanie integracyjne

19 października w muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie odbyło się spotkanie integracyjne GUTW. Ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewogranie i konkurs wiców, któremu nie było końca, to tylko część atrakcji tego wydarzenia. Dopisała pogoda, dopisały humory i dopisał apetyt na pieczonki i sznitę z tustym :)

► Zobacz zdjęcia

Wykład 23.10.2018

„Od czego zależy wysokość świadczeń oraz podnoszenie świadczeń” — to temat wykładu, który odbył się 23 października. Pani Ewa Paluch — ekspert ZUS — w przystępny sposób wyjaśniła, jakie są sposoby i różnice w naliczaniu świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych do dnia 31.12.1948 roku i osób urodzonych po tym dniu.

Kolejnym poruszonym wątkiem było ustalanie i przeliczanie tzw. kapitału początkowego. Omówione zostały możliwości przeliczenia i podwyższenia ustalonych świadczeń emerytalnych. Podane zostały graniczne kwoty przychodu powodujące zmniejszanie lub zwiększanie świadczeń. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a pytaniom dodatkowym po wykładzie nie było końca.

Dzień Seniora w chorzowskim oddziale ZUS

Jak podwyższyć emeryturę? Co może dać seniorowi konto w banku? Jak chronić się przed oszustwem „na wnuczka” i naciągaczami? Odpowiedzi na te pytania padły podczas tegorocznego Dnia Seniora w ZUS. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia było bezpieczeństwo i świadomość prawna osób starszych.

Firma Przyjazna Seniorom

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Górnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku został laureatem w plebiscycie „Firma Przyjazna Seniorom” i „Aktywny 60+” w kategorii Edukacja. Dziękujemy!

► Zobacz zdjęcia

Koło teatralne

Zajęcia Koła teatralnego rozpoczynają się w środę o godzinie 14.00 w czytelni szkolnej na parterze. Terminy spotkań:

  1. 10 października
  2. 17 października
  3. 7 listopada
  4. 21 listopada
  5. 5 grudnia

Serdecznie zapraszamy!

„Czarny Rodryg — postrach Paryża!”
Występ w wykonaniu Szkolnego Teatru „Siódmy Kałamarz” z CKZiU w Chorzowie, zarejestrowany 1 października 2018 na inauguracji roku akademickiego GUTW.