Wykład poświęcony Polakom na Kresach

We wtorek, 7 listopada 2017 r., mieliśmy przyjemność gościć panią Danutę Skalską — dziennikarkę, redaktorkę, działaczkę samorządową i społeczną, która w Polskim Radiu Katowice prowadzi audycję „Lwowska Fala”.

W swoim wykładzie zatytułowanym „Polacy na Kresach. Bolesna historia — trudna rzeczywistość” w ogromnie poruszający sposób opowiadała o dawnym Lwowie i o współczesnej sytuacji życiowej Polaków mieszkających obecnie na tych terenach.

Zobacz zdjęcia

Bezpłatne badanie wzroku

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym realizuje projekt „Widzisz, że warto” współfinansowany ze środków Skarbu Państwa Wojewody Śląskiego. Zapraszamy na bezpłatne badanie wzroku.

Zgłoszenia do badania poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem telefonu: 607-777-641.

Dzień Seniora — „Wyjdź z domu”

26 października br. oddział ZUS w Chorzowie organizował Dzień Seniora pod hasłem przewodnim „Wyjdź z domu”. Wśród prelegentów i zaproszonych gości wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dr Bożena Zasępa z Uniwersytetu Śląskiego z prelekcją nt. sytuacji demograficznej Polski i jej wpływie na system emerytalny, mec. Marek Węgrzynowicz z prelekcją nt. przemocy wobec osób starszych, funkcjonariusze policji z prelekcją pt. „Dbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich”. Ponadto lekarze orzecznicy chorzowskiego oddziału ZUS wygłosili prelekcje nt. „Zdrowy styl życia Seniora” oraz „Rehabilitacja a zdrowie”.

Nasz Uniwersytet w ramach stanowiska ekspertów reprezentowały panie Zofia Jopek i Danuta Barczak.

Zobacz zdjęcia

Warsztaty — wolontariat seniorów

Zapraszamy na dwudniowe bezpłatne warsztaty do Parku Śląskiego w Chorzowie, które odbędą się w dniach 22–23 listopada 2017 r. Warsztaty poświęcone będą wolontariatowi seniorów. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest wolontariat, co mówią przepisy z nim związane, jak rozwija się wolontariat seniorów na świecie, na czym polega specyfika wolontariatu seniorów, jak motywować starszych wolontariuszy, jak współpracować z młodszymi, czym mogą zajmować się aktywni seniorzy, jak korzystać z nowych technologii... W czasie warsztatów wykorzystane zostaną tablety – m.in. jako urządzenia do zarządzania grupą wolontariuszy, do komunikowania, prowadzenia zajęć i spotkań integrujących grupę, szukania wiedzy na temat wolontariatu. Częścią warsztatów będą wizyty studyjne w czasie działań wolontariuszy-seniorów przy Fundacji Park Śląski.

Program warsztatów

Środa 22 listopada:

  • 9–11 Warsztaty
  • 11–13 Wycieczka po Parku Śląskim połączona z wizytą studyjną
  • 13–14 Obiad dwudaniowy, z kompotem oczywiście :)
  • 14–18 Warsztaty
  • 18–19 Kolacja
  • 19–21 Warsztaty niezbyt wyczerpujące

Czwartek 23 listopada:

  • 8–9 Śniadanie
  • 9–13 Warsztaty

Nocleg, jedzenie i warsztaty w Parku Śląskim:

Hotel Skaut
Chorzów, Al. Harcerska 3
www.hotel-chorzow.pl
Przed hotelem parking, dla gości bezpłatny.

Każdy z uczestników (warunek: musi mieć minimum 60 lat), prócz noclegu i wyżywienia, otrzyma materiały konferencyjne oraz książeczkę o wolontariacie seniorów.

Informacje i zapisy: Koordynator GUTW — mgr Michał Seget, pok. 37

Wykład o muzyce

„Muzyka — kiedy szkodzi a kiedy leczy” to temat wykładu, który odbył się 17 października br. W muzyczną podróż zabrała nas p. Luiza Wysocka-Podorwanow — absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bielsku Białej w klasie skrzypiec, magister sztuki na wydziale wychowania muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pedagog, skrzypek, dyrygent, wokalistka, aranżer, wolontariusz, działacz społeczny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Szlemowisko 2017

W dniu 14 października 2017 r. grupa naszych słuchaczy z sekcji brydża sportowego wzięła udział w turnieju brydżowym „Szlemowisko 2017” organizowanym przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublińcu.

W turnieju wzięło udział 17 par. Na zwycięzców czekały puchary i drobne upominki. Puchar dla najlepszej drużyny przypadł naszym słuchaczom! Gratulujemy!

Zdjęcia z turnieju